Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1156.2021.2.MP

Skutki podatkowe otrzymania prawa własności nieruchomości jako świadczenia za zajęcie części własnej nieruchomości oraz za zmniejszenie jej wartości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 listopada 2021 r. złożyła Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania prawa własności nieruchomości jako świadczenia za zajęcie części własnej nieruchomości oraz za zmniejszenie jej wartości. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem złożonym 23 lutego 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni zwraca się z wnioskiem o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, a w szczególności przepisu art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 350 ze zm.; „ustawa o PIT”), w indywidualnej sprawie Wnioskodawczyni dotyczącej konsekwencji podatkowych otrzymania nieruchomości lokalowej tytułem odszkodowania za zajęcie części nieruchomości Wnioskodawczyni oraz obniżenie wartości pozostałej części nieruchomości.

Wnioskodawczyni, jest osobą fizyczną, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Wnioskodawczyni jest właścicielem lokalu stanowiącego odrębną wartość w budynku, składającego się z lokali o charakterystyce wypoczynkowej, gdzie obok lokali stanowiących odrębną nieruchomość znajdują się również lokale niestanowiące odrębnej własności przeznaczone pod wynajem krótkoterminowy (hotel).

W czerwcu 2011 r. Wnioskodawczyni podpisała porozumienie z właścicielem nieruchomości sąsiedniej, będącym spółką z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka”), na mocy którego Spółka zobowiązała się do wybudowania lokalu, ustanowienia jego własności odrębnej oraz przeniesienia go w przyszłości na Wnioskodawczynię („Lokal”), tytułem pokrycia szkody za:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00