Interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1158.2021.1.MS
Skutki podatkowe zbycia udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 6 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W 2001 r. objął udziały w kapitale zakładowym Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) w związku przekształceniem Spółki cywilnej w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
W latach 2001-2021, w czasie kiedy Wnioskodawca był udziałowcem Spółki, jej kapitał zakładowy był kilkukrotnie podwyższany.
Ostatnie podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, którego dotyczy pytanie numer 1 poniżej, miało miejsce na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników z dnia 2021 r. i nastąpiło poprzez utworzenie nowych udziałów w trybie określonym w art. 260 Kodeksu spółek handlowych, z zysku Spółki z lat ubiegłych zatrzymanego w Spółce, zgromadzonego na kapitale zapasowym.
W 2021 r. Wnioskodawca dokonał zbycia posiadanych przez siebie udziałów w kapitale Spółki. Przy obliczaniu dochodu ze sprzedaży udziałów Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie wydatki poczynione na ich nabycie, w tym także wartość środków przeznaczonych na ww. udziały z kapitału zapasowego przy podwyższeniu kapitału zakładowego w trybie określonym w art. 260 Kodeksu spółek handlowych.