Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.617.2021.5.PJ
Składniki majątku, związane z działalnością transportową Spółki na moment aportu do Nowej Spółki stanowią w istniejącym Państwa przedsiębiorstwie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a Spółka Nowa będzie kontynuowała działalność transportową. W konsekwencji czynność wniesienia składników materialnych i niematerialnych wydzielonych z przedsiębiorstwa Spółki (tj. opisanego działu transportowego) aportem do Nowej Spółki nie będzie podlegała opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy, korzystając z wyłączenia od opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, nie powstanie więc po Państwa Stronie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. W konsekwencji nie będzie w związku z tym konieczności zapłaty podatku od towarów i usług przez Spółkę lub Nową Spółkę.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 listopada 2021 r. wpłynął do nas Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wyłączenia z opodatkowania wniesienia zespołu składników majątkowych tytułem wkładu niepieniężnego jako zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 7 lutego 2022 r. w odpowiedzi na nasze wezwanie z 26 stycznia 2022 r. znak: 0111-KDIB2-1.4010.558.2021.3.BJ, 0111‑KDIB3‑3.4012.617. 2021.4.PJ, 0111-KDIB2-2.4014.305.2021.4.MZ . Uzupełnienie zawierało doprecyzowanie opisu stanu faktycznego oraz wykazanie Państwa statusu jako podmiotu zainteresowanego w sprawie w zakresie podatku od towarów i usług.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego:
Spółka komandytowa z siedzibą w Polsce (dalej jako: „Spółka”, „Wnioskodawca”) prowadzi działalność m.in. w zakresie: (...), transportu drogowego towarów (49.41.Z), (...).
Pod pojęciem przedsiębiorstwa Spółki występują następujące składniki: nazwa przedsiębiorstwa, wartości niematerialne i prawne (w tym znak towarowy oraz licencje), środki trwałe (m.in. tabor samochodowy i ciężarówki, urządzenia, maszyny), prawa i tytuły do nieruchomości obejmujące wynajem powierzchni biurowych i magazynowych oraz placu, zobowiązania (w tym kredyty kupieckie oraz umowy leasingu), umowy z kontrahentami, wierzytelności z tytułu dostaw, dokumenty i księgi związane z prowadzeniem działalności, wyposażenie biura oraz zapasy towarów i materiałów. Powyższe wyliczenie nie ma charakteru wyczerpującego i może obejmować również inne składniki przedsiębiorstwa Spółki. W ramach prowadzonej działalności Spółka posiada również firmowe rachunki bankowe oraz zatrudnia pracowników.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right