Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.2.2022.2.AMA

Możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT budynku użytkowego w przypadku likwidacji działalności gospodarczej oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków na remont tego budynku.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 3 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT budynku użytkowego w przypadku likwidacji działalności gospodarczej oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków na remont tego budynku. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu (sklep wielobranżowy). Księgowość była prowadzona w formie PKPiR. Wnioskodawca był czynnym podatnikiem VAT. Działalność została zlikwidowana 30 września 2021 r. Wnioskodawca zakupił wraz z małżonką od Gminy budynek użytkowy wraz z gruntem bez podatku VAT w 1996 roku – transakcja udokumentowana aktem notarialnym w kwocie (…) zł.

Następnie w latach 1996-2000 Wnioskodawca dokonał remontu tego budynku nie powodując zmian w użytkowaniu, przeznaczeniu i konstrukcji. Koszt remontu – (…) zł. Wnioskodawca odliczył podatek VAT od faktur za zakupione materiały. Budynek w roku 2000 został przyjęty do użytkowania i wprowadzony do środków trwałych, celem amortyzacji.

Od momentu oddania budynku do użytkowania oraz na dzień likwidacji Wnioskodawca nie ponosił już żadnych nakładów na budynek. W związku z likwidacją firmy, Wnioskodawca wyprowadził budynek na potrzeby własne oraz wykazał w remanencie likwidacyjnym na potrzeby podatku VAT, korzystając ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00