Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.1044.2021.1.KP

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą X., której głównym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem, zakwalifikowana według klasyfikacji PKD do grupy 62.01.Z. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybraną przez niego formą opodatkowania jest podatek liniowy. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 poz. 1402, tj. z późn. zm.). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zawarł z dwoma kontrahentami (dalej: „Kontrahenci” lub „Spółki”) na czas nieokreślony umowy dotyczące stałej współpracy w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego. Na podstawie umów Wnioskodawca świadczy na rzecz Spółek usługi w zakresie tworzenia, ulepszania i rozwoju oprogramowania. Umowy zostały zawarte na podstawie prawa amerykańskiego.

W ramach usług świadczonych na rzecz Spółek Wnioskodawca tworzy nowe lub ulepsza bądź rozwija istniejące programy komputerowego lub ich części. W szczególności, Wnioskodawca opracowuje nowe, modyfikuje oraz ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce samego Wnioskodawcy. Ewentualnie, programy komputerowe są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już wytworzonych. W przypadku pracy na istniejących programach komputerowych, Wnioskodawca podejmuje działania polegające na modyfikacji, ulepszeniu czy też rozwijaniu oprogramowania, które zmierzają co do zasady do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania. Podsumowując, jedynym efektem prac Wnioskodawcy są programy komputerowe, które są przenoszone na Spółki w ramach prowadzonych prac programistycznych. Efekty pracy Wnioskodawcy stanowią prawa własności intelektualnej. Pomimo zawarcia umów na mocy prawa amerykańskiego, Wnioskodawcy przysługuje ochrona wynikająca z przepisów ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności, wynika to z zasady terytorialności w zakresie powstawania ochrony praw autorskich. Tym samym, wytwarzane, ulepszane lub rozwijane wytwory prac prowadzonych przez Wnioskodawcę spełniają definicję programu komputerowego, dzięki czemu podlegają chronione prawem autorskim na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. A zatem programy komputerowe wytwarzane, rozwijane lub ulepszane przez Wnioskodawcę są objęte ochroną jako przedmiot autorskiego prawa do programów komputerowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00