Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.905.2021.3.IR
brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego związanego z nabyciem w 2021 r. oraz latach następnych towaru od sprzedawcy z Niemiec
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 23 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego związanego z nabyciem w 2021 r. oraz latach następnych towaru od sprzedawcy z Niemiec. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 lutego 2022 r. (wpływ 22 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Przedsiębiorca …… prowadzący samodzielną działalność gospodarczą pod firmą: ….. z siedzibą w ….., zwany dalej podatnikiem, przedsiębiorcą, stroną, lub wnioskodawcą, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania posadzek na zlecenie.
Strona jest podatnikiem czynnym VAT, w zakresie podatku od towarów i usług zobowiązanym do składania deklaracji miesięcznych oraz jest zarejestrowany od lat jako podatnik VAT UE. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, strona jest zobowiązana do opłacania od uzyskanego dochodu podatek dochodowy wg stawki liniowej w wysokości 19,00 %. Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych strona opłaca miesięcznie.
Wnioskodawca w roku podatkowym 2021 jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych na zasadach określonych ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. 2021 r. poz. 217). Księgi rachunkowe strona zamierza także prowadzić w latach podatkowych następnych.
Wnioskodawca w 2021 r. nabywał na terenie Republiki Federalnej Niemiec na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej włókno stalowe do wzmacniania posadzek, od firmy …. z siedzibą w …., zwanej dalej w skrócie sprzedawcą z RFN lub sprzedawcą, numer identyfikacji w zakresie podatku od wartości dodanej DE ….., także zarejestrowanej jako podatnik podatku od wartości dodanej UE. W fakturach sprzedaży sprzedawca z RFN określał termin zapłaty za nabyte przez przedsiębiorcę włókno stalowe. Niestety przedsiębiorca z powodu trudności płatniczych opłat ww. należności dokonuje po terminie 90 dni, określonym przez sprzedawcę włókna stalowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right