Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.951.2021.2.PS

Brak możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zakupu wierzytelności banku z tytułu kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawcę i jego małżonkę (spłata należności głównej pożyczki nie może być kosztem uzyskania przychodów).

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Opis stanu faktycznego

W roku 2007 wspólnie z małżonką zakupił Pan budynek - biurowiec na potrzeby prowadzenia w nim działalności gospodarczej. Budynek - biurowiec został nabyty do Państwa wspólności majątkowej małżeńskiej. W chwili zakupu budynku - biurowca posiadał Pan wraz z żoną wspólność majątkową małżeńską. Jako mąż był Pan jednocześnie poręczycielem wspólnie zaciągniętego kredytu. Nieprzerwanie od 2007 r., tj. od chwili zakupienia biurowca prowadził Pan w nim działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG. Zajmowane przez Pana pomieszczenia w biurowcu służą wyłącznie do prowadzenia Pana działalności gospodarczej. W zajmowanych pomieszczeniach znajdują się biura, stanowiska pracy dla pracowników, przechowywana jest w nich dokumentacja rachunkowa, przyjmowana jest i wysyłana korespondencja. W zajmowanych przez Pana pomieszczeniach biurowych wielokrotnie odbywały się rutynowe kontrole skarbowe. Właściwy Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdził na Pana prośbę fakt wykonywania przez Pana działalności gospodarczej w pomieszczeniach znajdujących się w biurowcu nieprzerwanie od 2007 roku, aż do chwili obecnej.

W roku 2012 ze względu na pogarszającą się sytuację materialną Pana małżonki bank postawił kredyt w stan natychmiastowej wymagalności. Pojawiło się realne zagrożenie egzekucją komorniczą - wystawieniem biurowca na licytację przez komornika jeśli pozostały do spłaty kredyt nie zostanie spłacony. W grudniu 2012 roku, w obliczu zagrożenia egzekucją komorniczą, dokonał Pan spłaty pozostałej części zaciągniętego wspólnie z żoną kredytu na zakup biurowca. Powyższa spłata dokonała się w ten sposób, że zakupił Pan wierzytelność. Jednocześnie, poprzez dokonanie zakupu wierzytelności wstrzymał Pan egzekucję komorniczą. W ten sposób nie doszło do licytacji komorniczej biurowca i jego sprzedaży przez komornika. Dokonując zakupu wierzytelności ciążącej na budynku biurowca w grudniu 2012 r. na trwałe zabezpieczył Pan w ten sposób miejsce wykonywania swojej działalności gospodarczej i jedyne źródło swoich przychodów. Zakupiona wierzytelność dotyczyła majątku wspólnego, a nie jedynie majątku żony. W chwili zakupu odpowiadał Pan osobiście za dług małżonki z racji istniejącej wówczas wspólności ustawowej małżeńskiej, a nie tylko z tytułu poręczenia. Zakup wierzytelności w 2012 r. był jedynie spłatą swoich zobowiązań wynikających z zakupu wraz z żoną biurowca w 2007 r. Nagła i niespodziewana sprzedaż biurowca przez komornika wiązałaby się z raptownym zamknięciem przeze Pana działalności gospodarczej i utratą jedynego źródła swoich przychodów. Nagła utrata miejsca, narzędzia do wykonywania działalności gospodarczej równałaby się z Pana ruiną finansową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00