Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1058.2021.2.MAP

koszty uzyskania przychodów

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 listopada 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 7 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 lutego 2022 r. (wpływ 3 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności wynajmuje Pani i zarządza nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z). Posiada Pani rezydencję podatkową w Polsce i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Ewidencja podatkowa jest prowadzona w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zamierza Pani wydzierżawić na wiele lat nieruchomość budynkową – kamienicę (dalej: „Nieruchomość”). Właścicielem nieruchomości - wydzierżawiającym – jest Spółka z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wydzierżawiający”), którą należy potraktować w relacji z Panią jako podmioty powiązane.

Aktualnie Spółka prowadzi w Nieruchomości prace budowlane. Prace te rozpoczęła po nabyciu Nieruchomości. Ich celem jest nadbudowa oraz przebudowa budynku wraz adaptacją poddasza i zmianą sposobu użytkowania na hotel z usługą gastronomiczną w parterze. Prace budowlane prowadzone są na podstawie pozwolenia na budowę uzyskanego przez Spółkę. Do czasu zakończenia tych prac Nieruchomość nie jest zdatna do użytkowania, w związku z czym Spółka nie wprowadziła Nieruchomości do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nie prowadzi jej amortyzacji dla celów podatkowych i bilansowych. W księgach rachunkowych Spółki Nieruchomość ujęta jest jako środek trwały w budowie w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie części nadbudowanej Nieruchomości jest możliwe do uzyskania dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych i częściowym wyposażeniu Nieruchomości. Spółka zrealizowała prace budowlane w znacznej części, jednakże dokończenie tych prac wraz z pracami wykończeniowymi i wyposażenie Nieruchomości miałoby zostać zrealizowane przez Panią, jako dzierżawcę. W tym celu Strony wspólnie postanowią określić zakres prac, który Pani wykona. Przejmie Pani na siebie, zgodnie z ustalonym zakresem prac, współpracę i rozliczenia z wykonawcami robót budowlanych, a także zleci na własny koszt firmom wykonawczym wykonanie prac wykończeniowych oraz na własny koszt wyposaży Nieruchomość. Po zawarciu umowy dzierżawy, Wydzierżawiający będzie jedynie nadzorował postęp prac, natomiast to Pani – na podstawie udzielonego Pani pełnomocnictwa – na własny koszt dokończy prace budowlane, zrealizuje prace wykończeniowe i wyposażenie Nieruchomości, a także podejmie starania o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie części nadbudowanej Nieruchomości. Wynajmie Pani lub wydzierżawi Nieruchomość podmiotom trzecim do używania. Planowany wkład pracy i Pani środków znajdzie odzwierciedlenie w ustaleniach stron co do istotnych warunków umowy dzierżawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00