Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.439.2021.2.AG
opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX)
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 15 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 lutego 2022 r. (wpływ 17 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Pozarolniczą działalność gospodarczą rozpocząłem 3.07.2016. Od 19.07.2016 jestem zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Jestem polskim rezydentem podatkowym. Nie posiadam statusu centrum badawczo-rozwojowego.
Podstawowy przedmiot mojej działalności to 62.01.Z (PKD). Działalność ta polega na świadczeniu usług związanych z oprogramowaniem.
Poza tym prowadzę jeszcze działalność polegającą na wynajmie pomieszczeń biurowych.
W latach 2019-2021 byłem i jestem opodatkowany na podstawie przepisów UPDOF – nie korzystam z ryczałtowych form opodatkowania. Moją formą księgowości jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.
W ramach działalności informatycznej nie zatrudniam pracowników lub zleceniobiorców, nie współpracuję też z podwykonawcami prowadzącymi niezależną działalność gospodarczą.
Tworzone przeze mnie oprogramowanie, wybór algorytmu i konkretnego sposobu programistycznego rozwiązania problemu jest rezultatem mojej własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Oprogramowanie tworzone jest dla konkretnego zastosowania z uwzględnieniem indywidualnych wymagań klienta w oparciu o moją posiadaną wiedzę i doświadczenie oraz z wykorzystaniem własnej inwencji twórczej. Wykonywana praca programistyczna połączona jest z analizą problemu i zaprojektowaniem algorytmów i procedur znajdujących swój wyraz w formie programu – kodu zrozumiałego dla komputerów. W związku z tym tworzone przeze mnie oprogramowanie komputerowe jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i w związku z tym jest objęte ochroną prawną na podstawie art. 74 tej ustawy. Zatem wytwarzam oprogramowanie komputerowe będące kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w rozumieniu przepisów art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right