Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.632.2021.1.ST
Sprzedaż Tokenów do nabywców w zamian za walutę fiducjarną lub walutę wirtualną należy traktować jako transfer bonu różnego przeznaczenia. Tym samym obowiązek podatkowy powstaje w momencie faktycznego wykonania usługi lub dostawy towarów opłaconych Tokenem.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania przekazania (sprzedaży) Tokenów do nabywców za transfer bonów różnego przeznaczenia oraz określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (osoba posiadająca zdolność prawną) występuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Polsce (…) działając pod nazwą (…) (dalej jako: „Spółka”).
Spółka utworzyła serwis internetowy (…), za pośrednictwem, którego możliwe jest nabycie tokenów, w standardzie (...) (dalej jako: „Tokeny”). Nabycie Tokenów możliwe jest przy wykorzystaniu waluty fiducjarnej (np. PLN) lub waluty wirtualnej (np. (...)). Cena nabycia Tokenów będzie zależała od poszczególnego okresu jego zakupu oraz od ilości przekazanych środków w walucie wirtualnej lub walucie tradycyjnej.
Nabycie Tokenów możliwe jest przez użytkownika, który dokonał rejestracji na wyżej wskazanej stronie internetowej, a także dokonał płatności określonej kwoty do Spółki (bezpośrednio lub za pośrednictwem instytucji finansowych lub instytucji płatniczych, umożliwiających natychmiastową obsługę danej płatności przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych).
Użytkownikiem może być dowolna osoba fizyczna, osoba prawna lub osoba niemająca osobowości prawnej, której odrębne przepisy tą osobowość prawną nadają z Polski, krajów UE lub innych krajów, która może, lecz nie musi, być zarejestrowana na