Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.136.2022.1.JK
Skutki podatkowe objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład pieniężny niższy od ich wartości rynkowej.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej: Ustawa PIT). Wnioskodawca jest wspólnikiem mniejszościowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka), prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie produkcji wafli ryżowych oraz kukurydzianych. Wnioskodawca jest obecnie właścicielem mniej niż 1% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Większościowym wspólnikiem Spółki jest spółka z siedzibą na terytorium Republiki Czeskiej (dalej: Wspólnik Większościowy), która obecnie jest właścicielem ponad 90% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Wnioskodawca nie posiada udziałów w kapitale zakładowym Wspólnika Większościowego, jak również nie pełni funkcji w organach Wspólnika Większościowego. Wnioskodawca pełni funkcję prezesa zarządu Spółki, a w związku z pełnioną funkcją pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką zawarta została umowa o pracę. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi między Wnioskodawcą a Wspólnikiem Większościowym, uwzględniając w szczególności wkład Wnioskodawcy w rozwój Spółki, w przyszłości planowane jest podjęcie działań, w ramach których udział Wnioskodawcy w kapitale zakładowym Spółki uległby zwiększeniu. W tym celu dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki i objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym przez Wnioskodawcę w zamian za wkład pieniężny. Podwyższenie kapitału zostanie pokryte wkładem pieniężnym w wysokości wartości nominalnej obejmowanych udziałów (nie wystąpi tzw. agio), a jednocześnie wartość rynkowa udziałów objętych przez Wnioskodawcę będzie wyższa od ich wartości nominalnej.