Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.637.2021.2.MAZ
przechowywanie faktur zakupowych wyłącznie w wersji elektronicznej, dające prawo do odliczenia podatku naliczonego
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy przechowywania faktur zakupowych wyłącznie w wersji elektronicznej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku tak przechowywanych faktur (pytania nr 1 oraz nr 2, w odniesieniu do stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Opis zaistniałego stanu faktycznego
AA sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży szkła … . Jest polskim rezydentem, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.
Wnioskodawca otrzymuje faktury zakupowe od swoich kontrahentów, zarówno w formie elektronicznej (najczęściej w formacie pliku PDF, JPG lub BMP, przesyłanego na skrzynkę e-mail Wnioskodawcy), jak i w formie papierowej. Faktury te związane są z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę. Dotyczą nabycia towarów i usług, zarówno od kontrahentów mających siedzibę na terytorium Polski, jak również od podmiotów mających siedzibę na terytorium UE oraz innych krajów.
Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe, a więc także ewidencjonuje dokumenty księgowe w formie elektronicznej – zgodnie z odrębnymi przepisami (tj. ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości). W tym celu Spółka korzysta z systemu informatycznego z obszaru finansowo-księgowego, dostarczanego przez zewnętrznego dostawcę. Elementami wykorzystywanego oprogramowania jest system obiegu dokumentów, księgi rachunkowe oraz ewidencje prowadzone dla celów podatkowych. Zgodnie ze stosowanym sposobem postępowania, każda faktura oraz inny dokument księgowy trafiający do Spółki jest weryfikowany, ewidencjonowany (księgowany) i następnie archiwizowany. Jak wskazano, Spółka otrzymuje faktury zakupowe zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej.