Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.1010.2021.1.KF
Ustalenie kosztów uzyskania przychodu z tytułu zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce komandytowej.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 3 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce komandytowej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pan (…) (dalej: Wnioskodawca) będący osobą fizyczną jest wspólnikiem w spółkach – X sp. z o.o. sp. k. (dalej: Spółka X) oraz Y z o.o. sp. k. (dalej: Spółka Y), z siedzibą na terytorium Polski.
Obie spółki komandytowe prowadzą działalność gospodarczą w branży (…).
Przed uzyskaniem przez spółki komandytowe statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 5b ust. 2 w zw. z art 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm., dalej: ustawa o PIT), jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadziła spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określane na podstawie art 8 ust. 1 ustawy o PIT, uznawało się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 2123, dalej: Ustawa zmieniająca) wszystkie spółki komandytowe zasadniczo objęte zostały przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2021 r.