Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1043.2021.2.SR
Opodatkowanie renty otrzymywanej z Hiszpanii
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 15 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczenia pieniężnego otrzymywanego z Hiszpanii. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 31 grudnia 2021 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca otrzymuje od 2018 r. z Hiszpanii, przyznane przez Ministerio De Inclusion, Seguridad Social Y Migraciones, wypłacane poprzez system bankowy, świadczenie opisane w przesłanym mu „Certyficado de rentas” jako „Pension Incapac. Permte. Total”, co zdaniem Wnioskodawcy oznacza „Pensión de Incapacidad Permanente” czyli odpowiada świadczeniu z tytułu trwałej niezdolności do pracy. Świadczenie to jest wypłacane w związku z uprzednim świadczeniem pracy na podstawie kontraktu w hiszpańskiej kopalni.
Wnioskodawca nie potrafi określić czy świadczenie to jest rentą czy też zasiłkiem w świetle polskich przepisów podatkowych. Świadczenie to jest zwolnione z podatku w Hiszpanii i według wiedzy Wnioskodawcy przysługuje mu z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Pytanie Wnioskodawcy dotyczy 2018 r., tak jak i opis stanu faktycznego.
Wnioskodawca jest świadomy, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody i opłaca zaliczki na podatek oraz podatek do właściwego urzędu skarbowego. Kwestią wątpliwą jest wysokość przychodu, a w konsekwencji dochodu.
Wnioskodawcy przyznano 75% kwoty bazowej, co wynosi według dokumentów przesyłanych mu z Hiszpanii za 2018 r. 1 376,68 euro miesięcznie. Kwota ta jednak nigdy nie wpłynęła na rachunek bankowy prowadzony w polskim banku w walucie euro. Zazwyczaj w 2018 r. na rachunek w danym miesiącu wpływała kwota niższa o kilkanaście lub kilkadziesiąt euro; np. w lipcu 2018 r. 1 315,82 euro. Zdarzało się również, że kwota ta była wyższa np. w sierpniu 1 464,99 euro.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right