Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.401.2021.2.BB

Planowana sprzedaż innej, niż nabyte umową z 7 lutego 2019 r., działki spowoduje utratę prawa do stanowiącego pomoc de minimis zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 października 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 12 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych planowanej sprzedaży części gruntu stanowiącego Pani gospodarstwo rolne. W dniu 22 grudnia 2021 r. wysłaliśmy do Pani wezwanie, na które Pani nie odpowiedziała, zatem – zgodnie z pouczeniem zawartym w wezwaniu – wniosek został rozpatrzony wyłącznie w części dotyczącej Pani sprawy podatkowej. W pozostałym zakresie dokonaliśmy odmowy wszczęcia postępowania.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni prowadzi wraz z małżonkiem gospodarstwo rolne w rozumieniu  art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. W skład ww. gospodarstwa rolnego wchodzi obecnie więcej niż 11 ale mniej niż 300 ha gruntów rolnych.

W dniu 7 lutego 2019 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem dokonała nabycia sąsiedniej nieruchomości w postaci działki nr 1 o powierzchni 1,0545 ha, działki nr 2 o powierzchni 0,08054 ha, działki nr 3 o powierzchni 1,4246 ha, działki nr 4 o powierzchni 4,6310 ha oraz działki nr 5 o powierzchni 0,6221 ha położonej w J., dla której Sąd Rejonowy prowadził w momencie sprzedaży Księgę Wieczystą w celu powiększenia areału prowadzonego gospodarstwa. Nabyta ww. umową nieruchomość stanowiła w momencie sprzedaży gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Nadto w wyniku zawarcia wspomnianej umowy, powiększeniu uległo prowadzone przez Wnioskodawczynię i jej małżonka gospodarstwo rolne. Powierzchnia gospodarstwa rolnego po nabyciu wspomnianej nieruchomości była większa niż 11 ha, ale nie przekraczała jednocześnie 300 ha. W związku z powyższym Wnioskodawczyni nie uiściła podatku od czynności cywilnoprawnych tytułem zawarcia umowy sprzedaży z dnia 7 lutego 2019 roku, albowiem znajdywał w tym wypadku zastosowanie art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Brak konieczności uiszczenia przez Wnioskodawczynię wspomnianego podatku potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego wydając 8 kwietnia 2019 r. zaświadczenie o przyznaniu pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. W treści ww. oświadczenia Organ podatkowy wskazał, iż nadmieniona pomoc de minimis udzielona została na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00