Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.560.2021.3.PM

Przy sprzedaży działki Wnioskodawca będzie korzystał z przysługującego prawa do rozporządzania majątkiem osobistym, bowiem w ramach tej czynności nie będzie działał jako podatnik podatku VAT, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzący działalność gospodarczą zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 3 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Pana jako podatnika prowadzącego działalność gospodarczą z tytułu sprzedaży działki o nr 3 (pytanie oznaczone we wniosku nr 1). Uzupełnił go Pan pismem z – brak daty sporządzenia pisma – (wpływ 3 listopada 2021 r.) oraz pismem z 30 grudnia 2021 r. (wpływ 30 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca nigdy nie prowadził i nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej, nigdy nie był i nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Na podstawie aktu notarialnego Wnioskodawca nabył w drodze zamiany m.in. działkę rolną nr 3, która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego. Nabyte gospodarstwo rolne składało się z czterech działek (nr 1, 7, 5, 3) – o łącznej powierzchni 7,4600 ha. Ponadto na działce nr 1 były posadowione budynki. Nabyte budynki jak i grunty znajdowały się w bardzo złym stanie – rola pokryta była trzciną oraz porośnięta krzakami. Grunt wchodzący w skład gospodarstwa z uwagi na położenie – depresję (ok 1-1,8 m) trudno było zrewitalizować, gdyż sprzęt rolniczy zapadał się, a na zakwaszonej ziemi, pomimo wapnowania nie można było uprawiać nic oprócz łąk, z których często nie można było zebrać siana. Na taki stan rzeczy duży wpływ miało wybudowanie drogi, która podzieliła („rozdzieliła”) gospodarstwo rolne Wnioskodawcy i zakłóciła stosunki wodne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00