insert_drive_file
Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.900.2021.2.TR
Prawo do ulgi termomodernizacyjnej.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 września 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 23 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 grudnia 2021 r. (wpływ 10 stycznia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca wraz z żoną są właścicielami budynku mieszkalnego i między Wnioskodawcą a żoną istnieje małżeńska wspólnota majątkowa. Budynek jest ukończony, odebrany (zgłoszony do użytkowania - 2003 r.) i ciągle użytkowany. Budynek usytuowany jest na w Polsce na działce, której Wnioskodawca wraz z żoną są właścicielami na podstawie aktu notarialnego z 2001 r. Budynek jest „budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym" w bliźniaczej zabudowie.
W budynku zainstalowany jest kocioł gazowy, kominek na paliwo stałe oraz kolektory słoneczne do ogrzewania ciepłej wody (od kilkunastu lat). W 2021 r. została zakończona inwestycja zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych o mocy 7,37 kW na dachu tego budynku, na co został poniesiony wydatek w wysokości 39 000 zł.
Na powyższe przedsięwzięcie zostały na nazwisko Wnioskodawcy, wystawione przez wykonawcę faktury VAT: pierwsza zaliczkowa, w grudniu 2020 r., druga końcowa w lutym 2021 r. Wydatki wynikające z inwestycji dotyczącej instalacji paneli fotowoltaicznych, poniesione w 2020 r. zostały, w części, odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu podatkowym za 2020 r. Pozostała część kosztów poniesionych w 2021 r. zostanie odliczona w zeznaniu podatkowym za 2021 r.
Następnie w lipcu 2021 r. w budynku została zamontowana klimatyzacja inwerterowa (dwie jednostki) z funkcją ogrzewania domu, za kwotę 8.316 zł(brutto). Przedsięwzięcie zostało zrealizowane i zapłacone na podstawie faktury VAT wystawionej na nazwisko Wnioskodawcy przez wykonawcę. Faktura ta obejmuje dostawę i montaż klimatyzacji z funkcją ogrzewania. Budynek mieszkalny był dotychczas ogrzewany przy wykorzystaniu instalacji gazowej c.o., poprzez kocioł gazowy oraz uzupełniająco, przez kominek na paliwo stałe. System klimatyzacji z funkcją grzania, o którym mowa powyżej, jest wyposażony w pompę ciepła powietrze-powietrze, która stanowi jego integralną część. Obecnie budynek ogrzewany będzie poprzez klimatyzację z funkcją grzania, co pozwoli na szybkie jego ogrzanie oraz wspomagająco przez instalację gazową w formie kotła gazowego. Klimatyzacja zasilana jest energią elektryczną pozyskaną z odnawialnego źródła energii wytworzoną przez instalację fotowoltaiczną zainstalowaną w 2021 r. W wyniku przeprowadzonej modernizacji, tj. zamontowania instalacji fotowoltaicznej oraz klimatyzacji z funkcją ogrzewania, ograniczone zostanie zużycie gazu ziemnego wykorzystywanego dotychczas do ogrzewaniu budynku.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka