Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.514.2021.2.ST
Obowiązek podatkowy powstaje na mocy art. 19a ust. 3 ustawy, tj. z upływem każdego okresu rozliczeniowego określonego w umowie.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 grudnia 2021 r. (wpływ 17 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej zwany również Spółką) jest przedsiębiorcą, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, spółką kapitałową, która świadczy usługi transportowe.
Wielokrotnie Wnioskodawca zawiera z nabywcami usług pisemne umowy regulujące zasady świadczenia usług transportowych oraz wzajemne prawa i obowiązki.
Z jednym z nabywców usług, zwanym dalej Kontrahentem, Wnioskodawca zawarł umowę określającą szczegółowo zasady świadczenia usług oraz prawa i obowiązki stron, których istotne dla niniejszego postępowania fragmenty przytacza się poniżej, przy czym w miejsce nazwy własnej strony umowy, która została zawarta z Wnioskodawcą, podaje się słowo „Kontrahent” z uwagi na obowiązującą stronę poufność:
1. Usługi. Przewoźnik na zlecenie Kontrahenta świadczyć będzie usługi transportowe określone szczegółowo w Zasadach Programu („Usługi”), zgodnie z niniejszą Umową. Kontrahent nie składa żadnych zapewnień co do wolumenu zleceń, jakiego Przewoźnik mógłby oczekiwać w jakimkolwiek czasie. Przewoźnik może przyjąć lub odrzucić każdą propozycję zlecenia, złożoną przez Kontrahenta. Kontrahent może okresowo udostępniać prognozy, mają one jednak wyłącznie charakter spekulacji i nie powodują powstania żadnego zobowiązania po stronie Kontrahenta. Kontrahent może korzystać z usług innych firm świadczących usługi zbliżone do usług Przewoźnika, a Przewoźnik może świadczyć zbliżone usługi na rzecz innych firm.