Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.819.2021.2.SJ
Opodatkowanie przychodu z tytułu przedawnionej wierzytelności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 września 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 7 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu przedawnionej wierzytelności.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 grudnia 2021 r. (wpływ 7 grudnia 2021 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prokura X nabyła na drodze cesji zobowiązania pożyczkowe udzielone przez Y (udzielenie pożyczki w 2016 r.), Z (udzielenie pożyczki w 2017 r.) i Q (udzielenie pożyczki w 2017 r.). Następnie nie wystąpiła z pozwem do sądu w celu dochodzenia zapłaty. W ten sposób nie zostało nawet wykazane rzeczywiste istnienie długu. Nadmieniła Pani, że na każdej z wyżej wymienionych pożyczek dokonała wpłat przewyższających udzielone finansowanie.
Firma A, która należy do tej samej grupy kapitałowej co Prokura X, prowadziła działania windykacyjne, jednak Pani w porozumieniu z Kancelarią Prawną czekała na pozew, aby wykazać w sądzie niezasadność tychże roszczeń. Niestety sprawy nie trafiły do sądu i w związku z tym 31 grudnia 2020 r. uległy przedawnieniu.
Otrzymała Pani informację listowną od A, że te zobowiązania uległy przedawnieniu. Następnie wystawiono PIT-11, gdzie w punkcie F wykazano dochód w wysokości 5 892 zł 10 gr. z tytułu przedawnienia.
Nadmienia Pani, że zapłaciła już podatek z tego tytułu, dokonując rocznego rozliczenia za rok 2020 w wysokości 976 zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right