Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.633.2021.3.AKA
Obowiązek zapłaty należności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 września 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 15 września 2021 r. oraz pismem z 10 grudnia 2021 r. (wpływ 15 grudnia 2021 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka A. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest polską spółką prowadzącą działalność gospodarczą w obszarze usług transportu drogowego, czynnym podatnikiem VAT. Spółka w ramach swojej działalności zawarła umowę z siecią stacji paliw B. sp. z o.o., na dostawę paliw z własnej sieci paliw na zasadzie przedpłat na dostarczane paliwa dla indywidualnych jednostkowych tankowań przez kierowców Wnioskodawcy na podstawie stosownych kart paliwowych (kart prepaid). Jednostkowe tankowania są odnotowywane na karcie paliwowej, zaś wszystkie dostawy jednostkowych tankowań są zawarte na fakturze zbiorczej VAT, wystawianej dla Wnioskodawcy przez B. sp. z o.o. za okresy miesięczne. B. sp. z o.o. jest faktycznym dostawcą paliw. Z uwagi na dokonywanie przedpłat przez Wnioskodawcę, poszczególne tankowania nie są opłacane, a ich koszt rozliczany z dokonanych przedpłat. Faktury zbiorcze VAT wystawiane przez dostawcę paliw zawierają zapis: „Mechanizm podzielonej płatności” i przekraczają kwotę 15.000 zł brutto.
W uzupełnieniu wniosku w zakresie podatku od towarów i usług:
a) na pytanie: „jakim dokumentem B. sp. z o.o. potwierdza każdy zakup paliwa dokonany przez kierowcę w okresie, za który płatność następuje z wykorzystaniem karty prepaid, tj. czy jest to faktura, faktura zaliczkowa, paragon czy inny dokument księgowy, jaki?” Wnioskodawca wskazał, że B. sp. z o.o. potwierdza każdy zakup paliwa dokonany przez kierowcę dokumentem „Rachunek dla klienta”, gdzie zawarta jest ilość wydanego (sprzedanego) paliwa oraz jego wartość brutto bez wykazania kwot netto i VAT (przykłady w załączeniu). Wszystkie dostawy jednostkowych tankowań są zawarte na fakturze zbiorczej VAT, wystawianej dla Wnioskodawcy przez B. sp. z o.o. za okresy miesięczne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right