Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.586.2021.3.MT

Obowiązki płatnika - wpłata przez spółkę z o.o. równowartości udziałów zmarłego wspólnika na rzecz jego spadkobierców.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie braku obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z wypłatą równowartości udziałów na rzecz spadkobierców zmarłego wspólnika jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 lipca 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 lipca 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniliście Państwo elementy wniosku pismem z 9 listopada 2021 r. (wpływ 12 listopada 2021 r.)

Zakres wniosku jest następujący:

Opis zdarzenia przyszłego

W marcu 2021 r. zmarł jeden ze wspólników P. Spółki z o.o. posiadający 11 udziałów w kapitale zakładowym.

W czerwcu 2021 odbyło się Zgromadzenie Wspólników Spółki, na którym podjęto uchwałę o podziale zysku za rok 2020 m.in. na wypłatę dywidendy.

W lipcu 2021 r. do Spółki zgłosili się spadkobiercy zmarłego wspólnika, będący osobami fizycznymi, przedstawiając akt poświadczenia dziedziczenia, żądając wypłaty dywidendy należnej z tytułu zysku za rok 2020 przeznaczonego do podziału.

Zgodnie z zapisem umowy spółki P. zawartym w § 11 ust. 5 umowy:

„Wyłącza się wstąpienie do Spółki spadkobierców zmarłego wspólnika. Udział zmarłego wspólnika podlega zbyciu na zasadach określonych w ust. 1, a spadkobiercom wypłaca się równowartość udziału w dniu zbycia, liczoną według ostatniej bilansowej wartości udziału”.

Z kolei w myśl ust. 1 § 11 umowy:

„Zbycie lub zastawienie udziałów wymaga zgody Zgromadzenia Wspólników, podjętej zwykłą większością głosów oraz zezwolenia w formie pisemnej wydanego przez zarząd na podstawie wymienionej uchwały, z tym że pierwszeństwo nabycia udziałów mają pozostali Wspólnicy”.

Wskazać także należy, że zgodnie z § 11 ust. 2 umowy:

„Spółka może nabyć udziały w celu umorzenia”.

W § 13 umowy uregulowano natomiast kwestię uczestnictwa wspólników w podziale czystego zysku wynikającego z rocznego bilansu. W tym zakresie uchwałę podejmuje Zgromadzenie Wspólników zwykłą większością głosów, czysty zysk może być przeznaczony w szczególności na dywidendę dla wspólników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00