Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.544.2021.1.NL

w zakresie ustalenia, w jaki sposób dla celów podatkowych Wnioskodawca powinien ustalić kolejność zbycia (zbycia w celu umorzenia) udziałów w Sp. z o.o.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia w jaki sposób dla celów podatkowych Wnioskodawca powinien ustalić kolejność zbycia (zbycia w celu umorzenia) udziałów w Sp. z o.o. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Sp. z o.o.”). Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia części udziałów w Sp. z o.o. w celu ich umorzenia (umorzenie dobrowolne określone w prawie polskim w art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.; dalej: „KSH”) za wynagrodzeniem.

Umorzenie udziałów Sp. z o.o. może nastąpić zarówno z czystego zysku jak i poprzez obniżenie kapitału zakładowego Sp. z o.o.

Na moment zbycia udziałów w celu umorzenia wystąpi sytuacja, w której Wnioskodawca będzie posiadał udziały Sp. z o.o., które nabył/objął w różny sposób jak i po różnej cenie. W szczególności udziały Sp. z o.o. były obejmowane przez Spółkę w następstwie:

-     przekształcenia ze spółki komandytowo-akcyjnej w Sp. z o.o. (natomiast wcześniej akcje spółki komandytowo-akcyjnej były obejmowane w drodze wkładów pieniężnych oraz niepieniężnych);

-     wydania przez Sp. z o.o. własnych udziałów w związku z przejęciem przez Sp. z o.o. innej spółki kapitałowej.

W związku z tym, w zależności od tego, które udziały zostaną uznane za zbywane przez Wnioskodawcę, dla celów podatkowych w różny sposób zostanie ustalony koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia w celu umorzenia. Jednocześnie Wnioskodawcy znana jest wysokość wydatków poniesionych na nabycie poszczególnych udziałów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00