Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.460.2021.2.RST
Sposób deklarowania sprzedaży dla konsumentów z terytorium Polski po 1 lipca 2021 r.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 września 2021 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia sposobu deklarowania sprzedaży dla konsumentów z terytorium Polski po 1 lipca 2021 r. Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 listopada 2021 r. (wpływ 26 listopada 2021 r.).
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Jesteście Państwo Spółką z siedzibą w (...) w Niemczech. Od sierpnia 2019 roku prowadzicie działalność gospodarczą również w Polsce. Jesteście zarejestrowani jako niemiecki podatnik DE, a także jako polski czynny podatnik PL wykonujący czynności opodatkowane. Zajmujecie się głównie sprzedażą oświetlenia dekoracyjnego poprzez sklep internetowy. Obecny asortyment składa się z około kilkuset różnych rodzajów lamp. Produkcja lamp jest zlecana w Chinach. Po wyprodukowaniu, towar jest wysyłany w kontenerach morskich do magazynu firmy logistycznej w okolicach (…). Firma logistyczna (…) przejmuje całą obsługę logistyczną zakupionych przez Państwa towarów a w szczególności odprawę celną, transport kontenerów z portu do swojego magazynu oraz składowanie towarów. Biuro centrali w (…) otrzymuje codziennie głównie poprzez Internet zamówienia od klientów, którzy znajdują się na terenie całej Unii Europejskiej jak również w innych krajach. Są to zarówno klienci B2B jak i B2C. Zamówienia są przekazywane do firmy logistycznej poprzez zgłoszenia EDI. Firma logistyczna kompletuje wtedy zamówienia i wysyła je z terenu Polski do klientów. Za każdą usługę płacone jest firmie logistycznej wynagrodzenie, które składa się z wynagrodzenia za zajmowanie powierzchni magazynowej, za picks (działalność polegająca na pobieraniu towarów z magazynu w ramach operacji składowania), za materiały opakowaniowe i za koszty wysyłki. Zamówienia sprzedażowe także prowadzone są częściowo przez własne zespoły sprzedażowe, a częściowo przez niezależnych przedstawicieli handlowych. Stała obsługa ewidencyjna i deklaracyjna w Polsce w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz jego kompleksowym rozliczaniem związanym w szczególności z zakupami, importem, składowaniem i wysyłką z terenu Polski zarówno w formule B2B jak i B2C (gdzie jak wspomniano już wyżej - pełną obsługę logistyczną w tym zakresie prowadzi odrębna firma logistyczna) prowadzona jest przez zewnętrzne biuro rachunkowe. W związku ze zmianą stanu prawnego w tym zakresie od 1 lipca 2021 r. oraz z powodu dokonywania części dostaw w formule B2C (dla konsumentów - niepodatników zarówno polskich jak i z terenu Unii Europejskiej) a które są wysyłane z magazynu w Polsce wybraliście Państwo dla tych celów procedurę unijną OSS i zarejestrowaliście się (zidentyfikowaliście się) do tej procedury w kraju siedziby spółki - w Niemczech. Dostawy do wszystkich polskich odbiorców (zarówno konsumentów jak i nie konsumentów) wnioskodawca opodatkowuje właściwą krajową stawką podatku od towarów i usług i wystawia dla nich faktury z tym podatkiem. Natomiast dla konsumentów (niepodatników) z innych państw Unii Europejskiej dostawy są nieopodatkowane w Polsce, jako że miejscem ich opodatkowania są poszczególne państwa konsumpcji z zastosowaniem procedury unijnej OSS.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right