Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.246.2021.2.AG
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX)
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 7 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 grudnia 2021 r. (wpływ 3 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od 2011 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Przeważająca działalność gospodarcza (zgodnie z kodem PKD 62.01.Z) Wnioskodawcy to działalność związana z oprogramowaniem. Adres działalności to (…). Wnioskuję o uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zastosowania przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania kwalifikowanych dochodów z praw autorskich do programów komputerowych przenoszonych odpłatnie na wymienionego we wniosku kontrahenta w ramach podpisanej z nim umowy wymienionej poniżej preferencyjną 5% stawką podatkową na zasadach wskazanych w tych przepisach w zeznaniu za rok podatkowy 2021 oraz lata przyszłe.
Wnioskodawca świadczy usługi programistyczne, tworząc programy komputerowe. Wnioskodawca zajmuje się warstwą front-endową aplikacji. W swojej pracy korzysta z języka (…) aby tworzyć moduły, komponenty oraz serwisy aplikacji. Programista rozwija i rozszerza warstwę zewnętrzną oprogramowania posiadającego funkcjonalność śledzenia oraz monitorowania pozycji osób na docelowych strumieniach wideo przekazywanych z kamer (…). Oprogramowanie przy którym pracuje, tworząc kod Wnioskodawca, ułatwia lokalizację poszczególnych jednostek (osób). Zaimplementowane w nim zaawansowane systemy modułów sztucznej inteligencji umożliwiają dokładną analizę badanych obrazów, zarejestrowanych wcześniej przez kamerę. Wykorzystując uczenie maszynowe, oprogramowanie w sposób autonomiczny rozwija modele sztucznej inteligencji odpowiedzialne za dokładniejszą identyfikację oraz lokalizację wskazanych celów (osób). Oprogramowanie jest w stanie powiązać osoby zgodnie z zarejestrowanym uprzednio kolorem ich ubioru, miejscem pobytu oraz czasu przebywania w zasięgu kamery. Oprogramowanie jest innowacyjne, znajduje zastosowanie w działaniach policji kryminalnej oraz w działalności komercyjnej. Oprogramowanie w przyszłości może znaleźć zastosowanie w branży lotniczej (lotniska wyraziły chęć skorzystania z oprogramowania). Do zakresu zadań Wnioskodawcy należała implementacja nowych funkcjonalności systemu, które tworzył oraz projektowanie nowych rozwiązań systemowych. Wnioskodawca zdobywa, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu tworzenia oprogramowania. Wnioskodawca tworzy kod, pracując jednocześnie w zespole. Kod stworzony przez Wnioskodawcę zostaje zaimplementowany w inny obszerniejszy kod stworzony przez pozostałych członków zespołu. Kod samodzielnie i bezpośrednio stworzony przez Wnioskodawcę podlega ochronie prawnej jako program komputerowy oraz ma cechy innowacyjności. Wnioskodawca przenosił całość praw autorskich do programu komputerowego, które podlegają ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231) na Zamawiającego w ramach wynagrodzenia ustalonego w umowie. Wnioskodawca działa w sposób zaplanowany i metodyczny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right