Interpretacja indywidualna z dnia 10 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.695.2021.1.JJ
Wykonywane przez Wnioskodawczynię czynności nie noszą cech usług windykacji i ściągania długów, lecz jedynie umożliwiają dokonanie wpłaty przez osobę trzecią (np. klienta) określonej kwoty pieniężnej stanowiącej należność Zleceniodawcy usług obsługi kasowej. Biorąc pod uwagę powyższe wskazać należy, że do przedmiotowych usług nie mają zastosowania przepisy ograniczające prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku, tj. art. 43 ust. 15 ustawy o VAT. W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego, usługi obsługi kasowej świadczone przez Wnioskodawczynię korzystać będą ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku od towarów i usług.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 11 października 2021 r. (data wpływu 11 października 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku do świadczenia usług obsługi punktu kasowego na rzecz przewoźnika kolejowego – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
11 października 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku do świadczenia usług obsługi punktu kasowego na rzecz przewoźnika kolejowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Podatnik zamierza świadczyć usługi obsługi kasowej dla przewoźnika kolejowego (zleceniodawcy). Zleceniodawca wskazuje Wnioskodawczyni lokalizacje, gdzie usługa ma być świadczona (w Polsce). Zakresem usług objęte jest pobieranie opłat przewozowych od klientów przewoźnika czyli od podróżnych. Ponadto, w zakres wchodzi przyjmowanie wpłat od pracowników przewoźnika – konduktorzy, przyjmowanie wpłat z tytułu innych opłat przewozowych, np. uiszczanych w terminie odroczonym, z powodu braku uiszczenia w pociągu, lub podobnych, w granicach działalności zleceniodawcy związanej z przewozami kolejowymi.