Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 3 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.686.2021.2.MAT
skutki podatkowe uczestnictwa w strukturze Cash poolingu
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 września 2021 r. (data wpływu 4 października 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w strukturze Cash poolingu – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
4 października 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w strukturze Cash poolingu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca z siedzibą w Szwecji (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) posiada oddział na terenie Polski zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka wraz z innymi podmiotami z grupy kapitałowej (dalej: „Grupa kapitałowa”) zamierzają wspólnie skorzystać z usługi cash poolingu rzeczywistego (dalej: „System” lub „Cash pooling”). Uczestnictwo w Cash poolingu ma umożliwić Wnioskodawcy i innym podmiotom z Grupy kapitałowej (dalej łącznie jako: „Uczestnicy”) optymalizację zarządzania płynnością finansową, ograniczenie kosztów finansowania zewnętrznego i kredytowanie się w większym stopniu przy wykorzystaniu środków własnych Grupy kapitałowej, a także efektywne zarządzanie środkami pieniężnymi dostępnymi w ramach Grupy kapitałowej.
W tym celu, Uczestnicy zamierzają przystąpić do umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową (tj. umowy cash poolingu typu rzeczywistego/zerowania sald, dalej: „Umowa cash poolingu”). Do Umowy cash poolingu mogą również przystąpić w przyszłości inne podmioty z Grupy kapitałowej.
Usługa cash poolingu rzeczywistego objęta ww. umową świadczona będzie przez oddział banku z siedzibą w Danii, zlokalizowany w Szwecji, przy czym w odniesieniu do stron umowy mających siedzibę w Polsce umowa ta może być częściowo obsługiwana przez oddział banku z siedzibą w Danii, zlokalizowany w Polsce (dalej:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right