Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.416.2021.1.ANK
w zakresie: 1. możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodu rezerw celowych dotyczących ekspozycji kredytowych zakwalifikowanych przez Bank do kategorii straconych - jest prawidłowe; 2. momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodu rezerw celowych: - z tytułu kredytu na cele rolnicze utworzonych w 2017 i 2018 r. - jest nieprawidłowe, - w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 września 2021 r., który wpłynął do Organu tego samego dnia o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
1. możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodu rezerw celowych dotyczących ekspozycji kredytowych zakwalifikowanych przez Bank do kategorii straconych - jest prawidłowe;
2. momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodu rezerw celowych:
- z tytułu kredytu na cele rolnicze utworzonych w 2017 i 2018 r. - jest nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 września 2021 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodu rezerw celowych dotyczących ekspozycji kredytowych zakwalifikowanych przez bank do kategorii straconych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Bank jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Funkcjonuje w formie spółdzielni na podstawie przepisów ustawy Prawo bankowe, Prawo spółdzielcze oraz ustawa z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Rokiem podatkowym dla Banku jest rok kalendarzowy. Bank sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z Krajowymi Standardami Rachunkowości.