Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.948.2021.1.MM

możliwość zaliczenia straty w koszty uzyskania przychodów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia  5 października 2021 r. (data wpływu 7 października 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów powstałej straty jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów powstałej straty.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od dnia .. września 1990 r., polegającą na sprzedaży hurtowej elektrycznych artykułów użytku domowego. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Towar do dalszej odsprzedaży zakupuje w kraju oraz w krajach Unii Europejskiej, jak i poza terenem Unii. Z kontrahentami, od których nabywa towar Wnioskodawca współpracuje już około 20 lat. Zamówienia składane są od wielu lat elektronicznie na e-maile danych kontrahentów. Towar był dostarczany na czas i płatności były zawsze przekazywane na rachunki bankowe, które były wskazywane przez kontrahentów, albo w emailu, albo na fakturze.

W kwietniu, maju i czerwcu 2020 r., Wnioskodawca jak zwykle złożył zamówienia do czterech kontrahentów z różnych krajów, otrzymał towar w terminie i dokonał zapłaty na rachunki bankowe wskazane w e-mailach i na fakturach wystawionych i przesłanych na Jego e-maila.

Wnioskodawca pod koniec czerwca 2020 r. zamawiając towar otrzymał informację, że nie otrzyma towaru dopóki nie ureguluje trzech poprzednich dostaw. Po wyjaśnieniu sprawy okazało się, że Jego firma była w posiadaniu faktur, które zawierały inny numer rachunku bankowego, niż firma posiada. Wartość wszystkich faktur opiewała na 117 372,44 EURO. Wnioskodawca w lipcu 2020 r. zgłosił sprawę w Komisariacie Policji w …. W dniu .. września 2020 r. Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w …. wydał postanowienie o wszczęciu dochodzenia w kierunku art. 287 § 1 Kodeksu karnego (dalej jako: „kk”), art. 267 § 1 kk, art. 286 § 1 kk i art. 270 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Podczas przeprowadzonego dochodzenia stwierdzono, że ktoś wkradł się na konto e-mailowe Wnioskodawcy i dokonał zmiany faktur, na których zmieniano nr konta bankowego na inny, niż był w rzeczywistości, natomiast reszta była bez zmian - czyli kwoty na fakturach były prawidłowe, które Wnioskodawca regulował w terminie. Niestety w dniu … stycznia 2021 r. Wnioskodawca dostał postanowienie o umorzeniu dochodzenia, ponieważ na podstawie przeprowadzonego dochodzenia i zebranych informacji nie jest możliwe wskazanie miejsca działania sprawców. Efektem całej sprawy było to, że aby otrzymywać dalej towar od firm Wnioskodawca musiał zapłacić drugi raz za wszystkie dostawy, czyli razem wartość wynosiła 117 372,44 EURO. Wnioskodawca prowadzi małą księgowość w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, rozliczając się podatkiem liniowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00