Interpretacja indywidualna z dnia 19 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.487.2021.1.MZA
Ustalenie, czy Spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w dacie podjęcia uchwały Zarządu Spółki o trwałym zaniechaniu inwestycji wydatków opracowanie koncepcji budowy/modernizacji/zagospodarowania obiektów, opracowywanie dokumentacji projektowej/technicznej inwestycji, koszty wynagrodzeń pracowników zajmujących się danym zadaniem, koszty podróży służbowych związanych z danym zadaniem, koszty dzierżawy nieruchomości oraz koszty pozwoleń/opłat administracyjnych ponoszonych w związku z inwestycją i wynikających z odpowiednich przepisów m.in. budowlanych.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 września 2021 r. (data wpływu 21 września 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w dacie podjęcia uchwały Zarządu Spółki o trwałym zaniechaniu inwestycji wydatków:
- wymienionych w punktach 1 do 4 i 6 – jest prawidłowe,
- wymienionych w punkcie 5 – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 września 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka będzie uprawniona do zaliczenia wszystkich wymienionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w dacie podjęcia uchwały Zarządu Spółki o trwałym zaniechaniu inwestycji.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy, będącym spółką akcyjną (dalej: Spółka) jest ujmowanie, uzdatnianie i dostarczanie wody odbiorcom na terenie województwa. Spółka realizuje również działalność inwestycyjną polegającą na budowie nowych lub modernizacji istniejących sieci wodociągowych oraz infrastruktury towarzyszącej. Dla każdego zadania inwestycyjnego prowadzona jest szczegółowa ewidencja księgowa. Do czasu zakończenia inwestycji, zadania wykazywane są w bilansie w pozycji „środki trwałe w budowie”. Po zakończeniu zadania, środek trwały jest przyjmowany do ewidencji księgowej pod datą, pod którą został przyjęty do używania. Natomiast w przypadku ulepszenia środka trwałego następuje podwyższenie jego wartości początkowej. Rozpoczęcie amortyzacji środka trwałego następuje począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały przyjęto do używania.