Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.435.2021.1.SST

Czynność udzielania przez Wnioskodawcę pożyczek, stanowi odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Przy czym czynność ta korzysta ze zwolnienia od tego podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 sierpnia 2021 r. (data wpływu 26 sierpnia 2021  r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania czynności udzielenia pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

26 sierpnia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania czynności udzielenia pożyczki.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest czynnym podatnikiem VAT oraz polskim rezydentem podatkowym.

Wnioskodawca w ramach swojej podstawowej działalności realizuje deweloperskie inwestycje mieszkaniowe. Zgodnie jednak z polityką grupy kapitałowej, do której należy Spółka poza podstawową działalnością gospodarczą Spółka podejmuje także szereg innych działań biznesowych, przykładowo w obszarze obrotu nieruchomościami (może nabywać i odsprzedawać nieruchomości), w obszarze zarządzania nieruchomościami (może zarządzać nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi) jak również w obszarze finansowym (może udzielać pożyczek lub poręczeń). Działając w ten sposób grupa kapitałowa, do której należy Spółka staje się bardziej niezależna od podmiotów zewnętrznych (np. jest w stanie finansować swoją działalność środkami wypracowanymi w grupie kapitałowej nie będąc zależną od zewnętrznych instytucji finansowych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00