Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.401.1033.2021.1.MM
Wnioskodawczyni ma prawo w okresie zawieszenia działalności gospodarczej ująć w kosztach uzyskania przychodu raty leasingowe w ich wysokości netto oraz koszty ubezpieczenia pojazdu. Ponadto, jeżeli Wnioskodawczyni nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - to przysługuje Jej prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku VAT naliczonego od poniesionych wydatków na nabycie do celów tej działalności towarów i usług, w myśl art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni - przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 30 lipca 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 października 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 22 października 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Na wezwanie Organu, w dniu 22 października 2021 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni jest radcą prawnym. Prowadzi działalność gospodarczą od 2005 r. W lipcu 2021 r., jako przedsiębiorca zawarła umowę leasingu operacyjnego auta osobowego. Przedmiotowy samochód osobowy wykorzystuje przede wszystkim do działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług prawnych. Obecnie stara się o umowę o pracę w służbie cywilnej. W przypadku podjęcia takiej pracy w przyszłości będzie zobowiązana do zawieszenia działalności gospodarczej. W okresie zawieszenia nadal będzie spłacała raty leasingowe oraz ponosiła koszty ubezpieczenia auta. W okresie tym będzie wykorzystywała samochód do celów związanych z utrzymaniem działalności gospodarczej, ale i do celów prywatnych związanych z dojazdami do pracy. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zamierza wznowić działalność. Jednakże, w przypadku gdyby stosunek pracy trwał kilka lat, rozważy pewnie zamknięcie działalności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right