Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.630.2021.2.JJ
Uznanie składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i w efekcie brak opodatkowania czynności aportu.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 września 2021 r. (data wpływu 8 września 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
8 września 2021 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Pan PG (dalej również jako: „Wnioskodawca”) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (...) PG (dalej również jako: „(...)G”). Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i czynnym podatnikiem VAT.
Głównym przedmiotem działalności (...)G jest produkcja konstrukcji metalowych i ich części w postaci m.in. krat rolowanych, balustrad, zabudów loftowych z drzwiami, czy systemów drzwi składano-przesuwnych, ale także konstrukcji szklanych takich jak witryny wewnętrzne, szklane ścianki działowe, szklane ścianki dźwiękoszczelne, szklane ścianki przeciwpożarowe, czy też fasady szklane. Ponadto, firma zajmuje się także montażem takich konstrukcji. Jest to jeden z rodzajów działalności (...)G – tzw. pion produkcyjny (dalej jako: „Pion Produkcyjny”). Ponadto, (...)G posiada jeszcze dwa piony:
1. pion związany z zarządzaniem majątkiem trwałym działalności gospodarczej oraz najmem pojazdów samochodowych (dalej jako: „Pion Majątkowy”),