Interpretacja indywidualna z dnia 5 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.500.2021.1.MAZ
Zastosowanie w każdym z przedstawionych wariantów, stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% dla eksportu towarów, na podstawie posiadanych dokumentów dotyczących wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 września 2021 r. (data wpływu – 7 września 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa Spółki do zastosowania w każdym z przedstawionych wariantów, stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% dla eksportu towarów, na podstawie posiadanych dokumentów dotyczących wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 września 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa Spółki do zastosowania w każdym z przedstawionych wariantów, stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% dla eksportu towarów, na podstawie posiadanych dokumentów dotyczących wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
AB Sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) należy do grupy kapitałowej AB. Spółka jest czynnym podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby VAT w Polsce, również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Przedmiotem działalności grupy kapitałowej oraz Spółki jest produkcja XXX.
Spółka sprzedaje towary do spółki powiązanej z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej jako: „Spółka GB”). Towary są wyprowadzone z terytorium UE w Belgii (lub z innego kraju UE w zależności od rodzaju transportu, np. we Francji) przy pomocy usług belgijskiego przedstawiciela fiskalnego (dalej jako: „Przedstawiciel”). Transakcje są realizowane w dwóch wariantach, tj. w ramach dostaw bezpośrednich w relacji Spółka-Spółka GB, gdzie nie będzie dochodzić do tzw. transakcji łańcuchowych (Wariant I) oraz na rzecz Spółki GB z tym, że transport towaru będzie się odbywał bezpośrednio do ostatecznych w łańcuchu dostaw nabywców w Wielkiej Brytanii (dalej jako: „ostateczni nabywcy”), tj. dojdzie do tzw. transakcji łańcuchowej (Wariant II).