Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.670.2021.2.AP
obowiązki podatkowe z tytułu świadczonych usług na terenie Niemiec
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2021 r.(data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 11 lipca 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 września 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 20 września 2021 r.),o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych usług na terenie Niemiec – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych usług na terenie Niemiec.
W dniu 20 września 2021 r., na wezwanie Organu, Wnioskodawca uzupełnił wniosek.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca od czerwca 2016 r. prowadził działalność jednoosobową z siedzibą na terenie Polski. Wykonywał usługi remontowo-budowlane. Był podwykonawcą na terenie Polski i Niemiec. Rozliczał się i płacił podatki w Polsce w formie ryczałtu. Według Niemieckiego Urzędu Skarbowego Wnioskodawca powinien to robić w Niemczech. W związku z tym żądają od Niego rozliczenia i zapłacenia podatków na rzecz Niemiec za wszystkie wykonane usługi na terenie Niemiec, jak i Polski, za lata 2017 i 2018. Pomimo, że ww. podatki zapłacił już jako polski podatnik i obywatel, w Polsce. Wnioskodawca w Niemczech nie wykonywał pracy na umowę o pracę, ani umowę zlecenia. Jego stałe miejsce zamieszkania i siedziba firmy znajdowały się w Polsce. W Niemczech wynajmował mieszkanie tylko do celów noclegowych w trakcie wykonywanych tam usług. Centrum życiowe, rodzina, mieszkanie, dokumentacja firmy, itp. znajdowały się w Polsce. Od końca lipca 2017 r. i w 2018 r. głównym zleceniodawcą Wnioskodawcy była jedna firma, ale nie tylko. Każde zlecenie od ww. firmy to inny projekt, pod innym adresem i w żaden sposób nie był ze sobą powiązany. Także żadna budowa nie trwała aż 12 miesięcy. Były to raczej krótkie projekty, zazwyczaj łazienek. W międzyczasie Wnioskodawca zjeżdżał do Polski, gdzie również wykonywał usługi. Jego praca w Niemczech miała też charakter pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ z art. 5b pkt 1 i pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są spełnione: ponosił pełną odpowiedzialność przed głównym klientem za rezultat wykonywanych prac (pkt 1), ponieważ to On decydował o tym, czy projekt został dobrze wykonany i spełnia Jego oczekiwania. Ponosił również ryzyko gospodarcze, finansowe, wykonując te prace (pkt 3). Gdyby praca Wnioskodawcy nie spodobała się inwestorowi, nie dotrzymałby terminu jej wykonania, zrobiłby coś źle, to sam musiałby pokryć dodatkowe koszty zużytego materiału, nie zostałyby Mu również wypłacone pieniądze za dany projekt.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right