Interpretacja indywidualna z dnia 16 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.102.2021.1.TW
Skutki podatkowe wypłaty zysku wypracowanego przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2021 r. (data wpływu 13 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w zakresie produkcji wyrobów betonowych i usług budowlanych. Jest czynnym podatnikiem VAT oraz prowadzi pełną księgowość (księgi rachunkowe). W bilansie wszystkie nie wypłacone zyski z lat ubiegłych wykazywane są w pozycji A.l pasywów „Kapitał (fundusz) podstawowy’’. Kapitał podstawowy w przedsiębiorstwie osoby fizycznej nie jest wielkością stałą, ponieważ obowiązujące przepisy nie określają jego wysokości. Właściciel może na bieżąco wypłacać wszystkie zyski wypracowane przez jego firmę. Niekiedy może wystąpić sytuacja, że wypłacone w trakcie roku obrotowego zaliczki na poczet przyszłego zysku, bądź powstała strata bilansowa przewyższają swoją wysokością wielkość kapitału, wtedy wystąpi ujemny kapitał właściciela.