Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.541.2021.3.ISL

sposób ustalenia wartości początkowej lokali użytkowych wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 22 maja 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 sierpnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 24 sierpnia 2021 r.) oraz pismami, które wpłynęły za pośrednictwem platformy ePUAP 24 sierpnia 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • sposobu ustalenia wartości początkowej lokali użytkowych wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej – jest nieprawidłowe,
  • w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, uzupełniony pismem z dnia 22 sierpnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 24 sierpnia 2021 r.) oraz pismami, które wpłynęły za pośrednictwem platformy ePUAP 24 sierpnia 2021 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące stany faktyczne:

Wnioskodawca – XYZ zakupiła do majątku osobistego (Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim i posiada rozdzielność majątkową) w dniu 2 kwietnia 2021 r. prawo własności trzech lokali użytkowych w … przy ul. … wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. W każdym z trzech aktów notarialnych umowy sprzedaży ww. lokali użytkowych wskazana jest cena sprzedaży danego lokalu, którą Wnioskodawca zapłacił za nabycie prawa własności danego lokalu użytkowego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, w tym udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu. W każdym z trzech aktów notarialnych określono cenę nabycia całej nieruchomości lokalowej, bez wyodrębnienia ceny nabycia lokali oraz ceny gruntu. Lokale użytkowe stanowią przedmiot odrębnej własności i dla każdego lokalu założona jest odrębna księga wieczysta. Lokale położone są w budynku posadowionym na nieruchomości gruntowej będącej w użytkowaniu wieczystym. Lokale użytkowe przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy. Po nabyciu ww. lokali użytkowych Wnioskodawca osiąga dochody z najmu lokali użytkowych na rzecz dotychczasowych najemców tych lokali. Wnioskodawca rozlicza osiągnięte dochody na zasadach ogólnych przy zastosowaniu odpowiedniej stawki podatku. Wnioskodawca nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca zamierza, w związku z nabyciem ww. lokali użytkowych, rozpocząć amortyzację tych lokali i dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Wartość nabywanych lokali przekracza kwotę 10 000,00 zł. W związku z tym, że lokale użytkowe są trwale związane z ułamkową częścią gruntu przypadającą na dany lokal, pojawiają się wątpliwości dotyczące amortyzacji i ustalenia jego wartości początkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00