Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.466.2021.2.PS

W zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX) – definicja, dochody kwalifikowane, preferencyjna stawka, nexus.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 maja 2021 r. (data wpływu 9 maja 2021 r.), uzupełnionym pismem z 6 lipca 2021 r. (data wpływu 6 lipca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP BOX) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 9 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Wniosek został następnie uzupełniony pismem z 6 lipca 2021 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Od 6 maja 2019 r. Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedmiotem tej działalności jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z).

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Ewidencję dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, Wnioskodawca prowadzi w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów według 19% stawki liniowej. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zakład w rozumieniu art. 5a pkt 22 ustawy o PIT, w szczególności nie posiada On za granicą żadnej stałej placówki ani wyznaczonej osoby działającej w Jego imieniu i na Jego rzecz za granicą. Od lipca 2019 roku Wnioskodawca świadczy usługi informatyczne na rzecz spółki X Sp. z o. o. z siedzibą w Y. W ramach współpracy z wymienioną spółką zostały zawarte dwie umowy o świadczenie usług. Pierwsza w dniu 1 lipca 2019 roku, wypowiedziana w dniu 22 stycznia 2021 i druga w dniu 22 stycznia 2021 roku uwzględniająca zmianę danych adresowych Wnioskodawcy. Jak stanowi § 2 ust. 1 umowy z 1 lipca 2019 oraz umowy z 22 stycznia 2021 roku, określający jej przedmiot, Wnioskodawca zobowiązał się do świadczenia na rzecz Zleceniodawcy (Spółki) usług informatycznych. Usługi informatyczne jak wynika z § 2 ust. 2 obejmują w szczególności projektowanie systemów wbudowanych (w tym dokumentacji projektowej), przygotowanie programów (w tym dokumentacji wytwórczej i użytkowej), modyfikacje oraz testowanie programów. Przez przygotowanie programów Wnioskodawca rozumie napisanie kodu w jednym z języków programowania (C, C++, Python), który następnie jest tłumaczony do kodu maszynowego i przetwarzany przez mikrokontroler lub komputer. Mikrokontroler to scalony system mikroprocesorowy zrealizowany w postaci pojedynczego układu scalonego zawierającego jednostkę centralna CPU, pamięć RAM, rozbudowane układy wejścia-wyjścia oraz pamięć RAM, ROM i Flash.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00