Interpretacja indywidualna z dnia 5 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.337.2021.1.ISK
Prawo do rejestracji jako podatnik VAT czynny z datą faktycznego rozpoczęcia działalności tj. z 4 stycznia 2021 r. oraz prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT za wszystkie miesiące przed rejestracją od stycznia do maja 2021 r.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 maja 2021 r. (data wpływu drogą elektroniczną e-PUAP 20 maja 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do rejestracji jako podatnik VAT czynny z datą faktycznego rozpoczęcia działalności tj. z 4 stycznia 2021 r. oraz prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT za wszystkie miesiące przed rejestracją od stycznia do maja 2021 r. - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 maja 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do rejestracji jako podatnik VAT czynny z datą faktycznego rozpoczęcia działalności tj. z 4 stycznia 2021 r. oraz prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT za wszystkie miesiące przed rejestracją od stycznia do maja 2021 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 21 grudnia 2020 r. Wnioskodawca złożył wniosek o rejestrację działalności gospodarczej do CEIDG ze wskazaniem rozpoczęcia działalności z 4 stycznia 2021 r. Przy procesie rejestracji, Wnioskodawca omyłkowo nie złożył deklaracji do podatku VAT (VAT-R). Zgodnie ze wskazaną datą, w dniu 4 stycznia 2021 r. firma rozpoczęła swoją działalność. Głównym przedmiotem działalności jest świadczenie usług doradczych, które z art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegają pełnemu opodatkowaniu (Wnioskodawca nie brał zatem nigdy pod uwagę możliwości zwolnienia z tego podatku). 6 stycznia 2021 roku Wnioskodawca złożył wniosek do CEIDG o zmianę wpisu rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalności gospodarczą, wraz z odrębnym rachunkiem VAT. Wnioskodawca był przekonany, że jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Od stycznia firma dokonywała sprzedaży (wystawiła FV) na rzecz innych podmiotów gospodarczych. Za każdy okres rozliczeniowy począwszy od stycznia Wnioskodawca składał deklaracje VAT-7 w ustawowym terminie oraz JPK-VAT, w którym wskazał zgodnie z zaistniałym stanem faktycznym należny VAT. Wszystkie wpłaty podatków Wnioskodawca dokonywał na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek podatkowy). Na początku maja Wnioskodawca uzyskał wiedzę, że nie jest formalnie podatnikiem VAT czynnym, pomimo dokonania rejestracji w CEIDG, oraz złożenia informacji o założeniu rachunku bankowego wraz z odrębnym rachunkiem VAT. Z uzyskanych informacji z Urzędu Skarbowego …, Wnioskodawca otrzymał informację, że nie dopełnił obowiązku i nie złożył formularza VAT-R. W dniu 4 maja 2021 r. Wnioskodawca dokonał złożenia formularza VAT-R, w zakresie podatku od towarów i usług wnosząc o zarejestrowanie jako czynnego podatnika w zakresie podatku od towarów i usług z datą wsteczną tj. od 4 stycznia 2021 r., powołując się na indywidualne interpretacje podatkowe z tożsamym stanem faktycznym dopuszczające taką możliwość, a także w oparciu o informacje umieszczone na oficjalnej stronie www.biznes.gov.pl, w której także dopuszcza się możliwość rejestracji wstecznej. W odpowiedzi na złożone zgłoszenie, Wnioskodawca otrzymał informację z Urzędu Skarbowego, że może zostać zarejestrowany do VAT z datą bieżącą, tj. od dnia złożenia zgłoszenia, a jeśli zamierza rejestrować się z datą wsteczną powinien wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.