Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.335.2021.2.KOM

opodatkowanie podatkiem VAT czynności wynikających z zawarcia kontraktu pierwotnego i porozumienia wash-out

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 maja 2021 r. (data wpływu 26 maja 2021 r.), uzupełnionym pismem z 15 lipca 2021 r. (data wpływu 16 lipca 2021 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 7 lipca 2021 r. znak 0114-KDIP1-1.4012.335.2021.1.KOM, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności wynikających z zawarcia kontraktu pierwotnego i porozumienia wash-out - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

26 maja 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności wynikających z zawarcia kontraktu pierwotnego i porozumienia wash-out.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zajmuje się przemiałem zboża. W konsekwencji, w celu realizacji wskazanej działalności zawiera umowy handlowe na zakup surowca określające w szczególności towar będący przedmiotem dostawy, jego ilość, parametry jakościowe, datę dostawy, cenę i warunki płatności. Kontrakty handlowe są często zawierane z dużym wyprzedzeniem, co powoduje ryzyko braku możliwości ich realizacji lub realizację na niekorzystnych warunkach w porównaniu do obowiązujących na rynku, w dacie dostawy.

Zdarza się, że ze względu na wzrost cen rynkowych, warunki atmosferyczne strony kontraktu nie są w stanie wywiązać się ze swojego zobowiązania, w całości lub w części.

W celu zmniejszenia ryzyka przesuniętych w czasie realizacji dostaw surowców, wskazane umowy handlowe zawierane przez Wnioskodawcę przewidują tzw. mechanizm „wash-out” polegający na dopuszczeniu możliwości rezygnacji z dostaw określonych w umowie handlowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00