Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4011.65.2021.2.BKD
preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 kwietnia 2021 r. (który za pośrednictwem platformy e-puap wpłynął tego samego dnia), uzupełnionym 27 czerwca 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ustalenia, czy dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej uzyskane w ramach opisanej działalności gospodarczej Wnioskodawca może opodatkować stawką 5% zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 kwietnia 2021 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z 22 czerwca 2021 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4011.65.2021.1.BKD wezwano do jego uzupełnienia co nastąpiło 27 czerwca 2021 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zamierza rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą i świadczyć usługi na rzecz firmy X. Klientem firmy X jest firma Y, producent sprzętu komputerowego. Wnioskodawca będzie tworzył oprogramowanie dla tego klienta. Klient organizuje pracę w formie projektów, które mają określone ramy czasowe. Nad projektem pracuje zespół programistów. Prace posuwają się według ustalonego planu, od jednego kroku milowego do kolejnego. Każdy programista otrzymuje określone cele do osiągnięcia i musi napisać kod źródłowy programu spełniający te cele. Kod ten zazwyczaj jest dopisywany do już istniejącego kodu, czyli następuje rozwój oprogramowania. Całość kodu źródłowego jest następnie kompilowana, tzn. przekształcana automatycznie w plik wykonywalny (kod wynikowy). Program komputerowy w postaci pliku wykonywalnego może zostać udostępniony odbiorcom końcowym, czyli użytkownikom produktów Y. Obrazowy przykład: Zespół dwóch programistów otrzymuje zadanie napisania kodu źródłowego, który pozwoli wybranym kamerom Y stosowanym w salach konferencyjnych na wykrywanie aktualnie mówiącej osoby i wyśrodkowaniu kadru na tej osobie. Jednym z programistów jest Wnioskodawca mający umowę B2B z X, a drugim programistą jest osoba mająca umowę B2B z inną firmą również świadczącą usługi dla Y. Programiści dzielą się pracą: jeden zajmie się wykryciem mówiącej osoby, a drugi wyśrodkowaniem kadru. Projekt ma zostać wykonany w trzy miesiące i jego postęp jest regularnie kontrolowany. Ponieważ podstawowy kod do obsługi kamer już istnieje, programiści dopisują do niego nową, nieistniejącą dotąd funkcjonalność. Finalna wersja kodu źródłowego jest kompilowana i tak powstała nowa wersja programu komputerowego dla kamer zostaje następnie udostępniona do ściągnięcia na stronie internetowej Y. Wedle powyższego opisu, wnioskodawca zamierza sprzedawać napisany przez siebie kod firmie X, tzn. firma ta będzie nabywać prawa autorskie do oprogramowania. Firma X współpracuje z firmą Y na podstawie odrębnych umów. Wnioskodawca chciałby skorzystać z ulgi IP BOX. W tym celu zapoznał się objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej. W odniesieniu do tych objaśnień, wnioskodawca ustalił, że:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right