Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.360.2021.1.AA
Czynność przekazania wspólnikom na cele prywatne samochodu osobowego w momencie jego wykupu z leasingu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 maja 2021 r. (data wpływu 21 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania wspólnikowi na cele prywatne samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
21 maja 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania wspólnikowi na cele prywatne samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka Jawna składa się z dwóch wspólników. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Spółka Jawna zawarła z podmiotem świadczącym usługi leasingowe umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czynsze leasingowe były księgowane w kosztach działalności gospodarczej w kwocie netto, odliczenie podatku VAT było częściowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT. Zgodnie z treścią zawartej umowy, po zakończeniu umowy leasingowej Wnioskodawcy przysługuje prawo wykupu. Przez wykup rozumie się prawo nabycia samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu. Możliwość nabycia samochodu osobowego po zakończeniu umowy wynika z umowy leasingu, ale jest odrębną czynnością. Umowa leasingu została zakończona.
Wnioskodawca wykupił przedmiot leasingu (samochód osobowy) z zamiarem przeznaczenia samochodu na cele osobiste/prywatne wspólnika spółki jawnej bez zamiaru wykorzystywania go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wykup samochodu został udokumentowany fakturą wystawioną na Spółkę Jawną. Samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Wnioskodawca (Spółka Jawna) nie dokonał odliczenia podatku VAT. Po wykupie przedmiot leasingu (samochód osobowy) został przekazany przez Wnioskodawcę na cele osobiste (prywatne) wspólnika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right