Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.49.2021.2.MZ

Czy Wnioskodawca powinien złożyć zgłoszenie SD-Z2 w związku z otrzymaniem darowizny środków pieniężnych od rodziców?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 kwietnia 2021 r. (data wpływu 16 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym 13 lipca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych wpłaconych na konto osoby trzeciej dokonanej w ramach wykonania zobowiązania z tytułu zakupu nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych wpłaconych na konto osoby trzeciej dokonanej w ramach wykonania zobowiązania z tytułu zakupu nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 8 lipca 2021 r. Znak: 0111-KDIB2-2.4015.49.2021.1.MZ wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 13 lipca 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Rodzice Wnioskodawcy R. S. i G. S. zakupili nieruchomość, w której Wnioskodawca z żoną M. S. są współwłaścicielami. W lutym 2020 r. Wnioskodawca wraz z żoną i rodzicami podjął decyzję o zakupie nieruchomości, której wartość wynosi 340.000 zł. Połowę tej wartości rodzice Wnioskodawcy mieli pokryć ze środków własnych, a drugą połowę Wnioskodawca wraz z żoną miał pokryć z otrzymanego kredytu. W dniu 3 kwietnia 2020 r. rodzice Wnioskodawcy zapłacili zaliczkę w kwocie 140.000 zł, a Wnioskodawca wraz z żoną wystąpił o przyznanie kredytu na połowę nieruchomości. Niedługo po wpłacie pierwszej transzy właściciel nieruchomości zmarł, a zakup stanął pod znakiem zapytania. Wnioskodawca wraz z żoną wstrzymał się z decyzją o przyznanie kredytu z powodu oczekiwania na rozstrzygnięcie decyzji spadkowych rodziny zmarłego. W lipcu 2020 r. żona zmarłego I. Z., odezwała się do rodziców Wnioskodawcy, że podtrzymuje decyzję o sprzedaży nieruchomości i prosi o przelanie kolejnej transzy. Rodzice Wnioskodawcy zapłacili drugą transzę. W grudniu 2020 r., kiedy wszystkie sprawy spadkowe zostały zakończone, doszło do podpisania aktu notarialnego, a Wnioskodawca wraz z żoną miał pewność, że kredyt otrzymają. W banku natomiast doradca uświadomił Wnioskodawcę i jego żonę, że kredytu nie otrzymają z uwagi na niższe zarobki żony, która przebywa na urlopie macierzyńskim. Rodzice Wnioskodawcy zapłacili resztę, a Wnioskodawca i jego żona zostali w akcie notarialnym ujęci jako kupujący.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00