Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.360.2021.3.AK

Powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu w związku z uczestnictwem w programie wynagradzania

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2021 r. (data wpływu 1 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym w dniu 22 czerwca 2021 r. oraz w dniu 5 lipca 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w programie wynagradzania:

  • w części dotyczącej braku powstania przychodu w momencie nabycia akcji spółki zagranicznej oraz uznania, że przychód z tytułu uczestnictwa w programie powstaje dopiero w momencie zbycia akcji – jest nieprawidłowe,
  • w części dotyczącej zaliczenia dochodu z tytułu objęcia akcji do właściwego źródła przychodów – jest nieprawidłowe,
  • w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w programie wynagradzania. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 22 czerwca 2021 r. i w dniu 5 lipca 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (po uzupełnieniu wniosku):

Wnioskodawca jest pracownikiem A Oddział w Polsce, podmiotu będącego polskim odziałem norweskiej spółki N. Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą ośrodek interesów życiowych na terytorium Polski, a w konsekwencji osobą mającą miejsce zamieszkania dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych na terytorium Polski. W rezultacie powyższego, Wnioskodawca podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości uzyskiwanych dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzn. jest polskim rezydentem podatkowym). W celu zmotywowania i wzmocnienia lojalności kluczowych pracowników spółek należących do Grupy oraz zwiększenia ich zaangażowania w pracę, mając na celu długoterminowy rozwój grupy, wprowadzony został długofalowy program wynagradzania. Program wynagradzania zarządzany jest na poziomie Grupy przez powołany do tego komitet, do którego uprawnień i obowiązków należy zarówno selekcja pracowników, którym zostanie zaproponowany udział w Programie wynagradzania, jak i wybór formy gratyfikacji podlegającej przyznaniu danemu uczestnikowi Programu wynagradzania. W ramach wskazanego Programu Wnioskodawca otrzymał w 2020 r. od pracodawcy pakiet 2 000 akcji, który zdeponowany został na rachunku inwestycyjnym. Nabycie miało charakter nieodpłatny. W 2020 r. Wnioskodawca dokonał zbycia 900 akcji otrzymanych w ramach Programu. Podmiot prowadzący rachunek inwestycyjny wystawił wnioskodawcy za 2020 r. informację PIT-8C w której wykazano kwotę przychodu uzyskanego przez Wnioskodawcę z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, tj. 900 akcji otrzymanych od pracodawcy w ramach Programu wynagradzania. Pozostałe 1 100 akcji pozostaje zapisane na rachunku inwestycyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00