Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.294.2021.2.DS
Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obliczenia podatku od osób fizycznych w sposób przewidziany dla osoby samotnie w wychowującej dzieci (za rok 2017, 2018, 2019, 2020 oraz za lata następne do chwili zmiany stanu faktycznego lub zmian w prawie podatkowym w zakresie korzystania z ww. ulgi)?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2021 r. (data wpływu do tut. organu - 24 marca 2021 r.), uzupełnionym w dniu 23 czerwca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 23 czerwca 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie możliwości opodatkowania dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Zgodnie z wyrokiem z 2016 r. Sąd Okręgowy w (…) rozwiązał małżeństwo Wnioskodawcy bez orzekania o winie. Dodatkowo Sąd powierzył obojgu rodzicom wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim synem, ustalając miejsce pobytu dziecka przy matce. Sąd ustalił kontakty Wnioskodawcy z dzieckiem w następujący sposób: w tygodnie nieparzyste w każdy poniedziałek oraz środę, w tygodnie parzyste w każdy wtorek oraz czwartek, w każdy pierwszy i trzeci weekend miesiąca od piątku do niedzieli, w wakacje letnie 2 razy po dwa tygodnie w okresie lipiec/sierpień w okresie ustalonym przez strony, w tydzień ferii zimowych ustalonych przez strony, w Święta Bożego Narodzenia: w latach parzystych od 24 do 25 grudnia, natomiast w latach nieparzystych od 25 do 26 grudnia, oraz dodatkowo w Święta Wielkiej Nocy: w latach parzystych: od niedzieli do poniedziałku, a w latach nieparzystych: od soboty do niedzieli a ponadto Wnioskodawca może kontaktować się z synem w innych terminach. Sąd zobowiązał Wnioskodawcę do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania syna w formie alimentów w formie 600zł miesięcznie. Jego udział nie ogranicza się do sporadycznych kontaktów z synem, który zamieszkuje pod adresem zamieszkania Wnioskodawcy przez znaczną część czasu (tj. przez ok. 50% czasu). Nocuje w domu Wnioskodawcy, spożywa posiłki, posiada swój pokój, ubrania, zabawki, książki, sprzęt sportowy oraz zwierzęta domowe. Ponadto razem odrabiają lekcje, a syn ma swoje obowiązki. W ww. czasie Wnioskodawca wychowuje syna samotnie tj. opiekuje się nim, przygotowuje mu posiłki, chodzi z nim na zajęcia dodatkowe, zapewnia opiekę medyczną, rozrywkę, uczestniczy aktywnie w rozwoju i życiu syna. Zaangażowanie w opiekę ponosi w stopniu porównywalnym z matką dziecka, natomiast to Wnioskodawca ponosi w przeważającej części koszty wychowania syna. Dobrowolnie ponosi koszty w formie rzeczowej oraz koszty utrzymania syna, kiedy mieszka razem ze nim. Wnioskodawca jest osobą samotną, natomiast małoletni syn nie uzyskuje dochodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right