Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.302.2021.1.JM

obowiązki płatnika w związku z zapewnieniem na rzecz pracowników dowozu do i z miejsca pracy nieodpłatnie udostępnionym samochodem służbowym

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 marca 2021 r. (data wpływu 25 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z zapewnieniem na rzecz pracowników dowozu do i z miejsca pracy nieodpłatnie udostępnionym samochodem służbowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z zapewnieniem na rzecz pracowników dowozu do i z miejsca pracy nieodpłatnie udostępnionym samochodem służbowym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Pracownicy Wnioskodawcy zatrudnieni na stanowisku egzaminatorów mają w umowie o pracę wpisane jako miejsce wykonywania pracy miejscowości S. i G.. Zdecydowana większość pracowników mieszka w S., ale część również w G.. Z uwagi na specyfikę pracy egzaminatora i potrzeby Wnioskodawcy w danym momencie, często egzaminatorzy wykonujący pracę w przeważającej większości w S., muszą świadczyć pracę w jednostce terenowej Ośrodka w G.. W związku z tym, że w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy dla nich są wpisane miejscowości S. i G., to czas ich dojazdu do pracy nie jest wliczany do ich czasu pracy, a dodatkowo nie stanowi podróży służbowej. Pracodawca z uwagi na prośbę pracowników – egzaminatorów rozważa zapewnienie im bezpłatnego transportu z siedziby ośrodka w S. do G.. Transport miałby polegać na tym, że pracownikom miałby być udostępniany samochód służbowy (osobowy) w S. i następnie jeździliby oni do G., przy czym nie byłoby stałego kierowcy, a kierującym byłby na zmianę jeden z egzaminatorów zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Samochód służący do dojazdu, byłby następnie wykorzystywany do prowadzenia w G. egzaminów praktycznych na prawo jazdy kat. B. Nie ulega wątpliwości, że czas dojazdu osoby kierującej byłby jej czasem pracy, gdyż pozostawałaby ona przez ten cały okres w dyspozycji pracodawcy. Ośrodek nie zamierza prowadzić ewidencji pracowników rzeczywiście korzystających z transportu – tak co do ilości wykorzystanych przejazdów w danym okresie, jak również co do długości trasy. Prowadzenie takiej ewidencji oraz jej weryfikacja byłoby znacznie utrudnione, gdyż wymagałoby zaangażowania innych pracowników, a w konsekwencji zwiększyło koszty pracy. Kolejną okolicznością w istocie uniemożliwiającą prowadzenie przedmiotowej ewidencji pozostają okresy nieświadczenia pracy przez pracowników (związane np. z chorobą lub urlopem wypoczynkowym), w czasie których pracownicy nie korzystają z bezpłatnych przewozów organizowanych przez Ośrodek. Pracownicy nie będą ponosić żadnych kosztów w związku z korzystaniem z transportu organizowanego przez Ośrodek, a transport będzie miał charakter stały, tym samym samochodem, tą samą trasą, w tych samych godzinach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00