Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.247.2021.2.ŁS
Ulga termomodernizacyjna - dom będący w budowie.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2021 r. (data wpływu 5 marca 2021 r.), uzupełnionym w dniu 20 maja 2021 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 20 maja 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej.
We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką (wraz z mężem) domu, który zgodnie z pozwoleniem na budowę jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym wolnostojącym. Ani Ona, ani mąż nie prowadzą działalności gospodarczej, uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę, są podatnikami opłacającymi podatek według skali podatkowej. W maju 2019 r. została zamontowana na dachu domu instalacja fotowoltaiczna, co zostało potwierdzone fakturą zakupu z dnia 24 maja 2019 r. W momencie montażu instalacji budynek był zamieszkały, nadający się do użytku, spełniał potrzeby mieszkaniowe. Odbiór budynku został dokonany w 2020 r. W dniu 21 lutego 2020 r. Wnioskodawczyni złożyła do US swoje zeznanie roczne PIT-37, w którym skorzystała z możliwości odliczenia ulgi termomodernizacyjnej. Wszystkie wydatki związane z instalacją fotowoltaiczną były pokrywane ze środków pochodzących z udzielonego kredytu i środków własnych. Wydatki te nie były i nie będą sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz nie zostaną odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przedmiotowe wydatki nie zostaną uwzględnione w innych ulgach niż ulga termomodernizacyjna. Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej prawa podatkowego Wnioskodawczyni wystąpiła z uwagi na otrzymane od Naczelnika Urzędu Skarbowego pismo datowane na 10 października 2020 r. oraz potrzebę złożenia korekty deklaracji podatkowej PIT-37 za 2019 r. W powyższym piśmie zostało napisane, iż „podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od dochodu wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. Jednakże odnosząc się do treści ustawy Prawo budowlane dla celów zastosowania przedmiotowego odliczenia konieczne jest powiązanie wydatku związanego z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego z budynkiem, który już istnieje. Ponadto treść powyższej ustawy określa moment zakończenia procesu budowy, a zatem utożsamia ten fakt z formalnym zakończeniem budowy”. Po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji oraz złożeniu stanu faktycznego i prawnego, Wnioskodawczyni wskazuje rzeczywisty stan nieruchomości, której jest wraz z mężem współwłaścicielką, powody swojego działania oraz swoje stanowisko w niniejszej sprawie.