Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.87.2021.2.BB
opisana czynność prawna polegająca na nieodpłatnym przekazaniu całego przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego) Spółki cywilnej prowadzonej wyłącznie przez małżonków, do jednoosobowej działalności gospodarczej jednego ze wspólników – małżonka będącego przedsiębiorcą, na podstawie umowy darowizny, będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 7 kwietnia 2021 r. (data wpływu – 13 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa prowadzonego w ramach spółki cywilnej do indywidualnej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 kwietnia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie darowizny przedsiębiorstwa prowadzonego w ramach spółki cywilnej do indywidualnej działalności gospodarczej.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania:Pana M.J.
- Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania:Panią A.J.
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
H.spółka cywilna jest spółką cywilną prowadzoną przez M.J. – Zainteresowanego będącego stroną postępowania oraz A.J. – Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania (dalej razem jako „Zainteresowani”) od 15 lutego 2016 r. (dalej: „Spółka”).
Zainteresowani są jedynymi wspólnikami Spółki cywilnej i są obywatelami polskimi.
Od 11 kwietnia 2015 r. pozostają w związku małżeńskim, a pomiędzy małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, któremu poddany jest także cały majątek Spółki. Przed zawarciem umowy w sprawie darowizny przedsiębiorstwa, o której mowa poniżej, małżonkowie planują zawrzeć umowę w sprawie rozdzielności majątkowej małżeńskiej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right