Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.157.2021.1.EJ
w zakresie możliwości zaliczenia wydatków na zorganizowanie spotkania integracyjnego dla pracowników do kosztów uzyskania przychodów
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 kwietnia 2021 r. (data wpływu 6 kwietnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków na zorganizowanie spotkania integracyjnego dla pracowników do kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 kwietnia 2021 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków na zorganizowanie spotkania integracyjnego dla pracowników do kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej również jako: „Spółka”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w zakresie świadczenia usług produkcji konstrukcji aluminiowych (balkonów, okien, balustrad). Spółka zatrudnia około (…) pracowników, którym oferuje (…) odpowiednie warunki pracy. W lipcu 2020 roku Wnioskodawca zorganizował dla swoich pracowników spotkanie integracyjne w plenerze. Odbywało się ono poza godzinami pracy. W spotkaniu nie brali udziału członkowie rodzin pracowników ani inne osoby poza pracownikami. Udział w spotkaniu miał charakter dobrowolny. Wszyscy pracownicy zostali zaproszeni, a osoby zainteresowane w wyznaczonym terminie potwierdziły swój udział. Czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem spotkania integracyjnego Wnioskodawca powierzył zewnętrznej firmie specjalizującej się w przygodowy i zostało zorganizowane w postaci (…) tzn. głównym punktem programu był bieg. Wnioskodawca zapewnił uczestnikom transport do miejsca imprezy. Następnie przeprowadzone zostały zawody sportowe zgodnie z przygotowaną do tego celu agendą. Uczestnicy otrzymali specjalne obuwie i odzież sportową, a następnie uczestniczyli w biegach o różnym stopniu trudności. Musieli pokonać wiele przeszkód ustawionych na trasie biegu. W trakcie spotkania miał miejsce poczęstunek dla jej uczestników. Celem zorganizowanej spotkania typu (…) była integracja pracowników z firmą oraz między sobą oraz wzrost ich motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych. Zwiększenie poziomu motywacji do pracy wśród pracowników, a w konsekwencji wzrost wydajności pracy, przekłada się na osiągane przez Spółkę przychody. O charakterze motywacyjno-integracyjnym spotkania świadczył między innymi fakt, iż uczestnictwo w nim w naturalny sposób wymusiło na uczestnikach współpracę, dzięki której możliwe stało się pokonanie przeszkód i dotarcie do mety. Konieczność wspólnego pokonywania wyzwań przez uczestników przyczyniła się do wzmacniania dobrych relacji pośród załogi Wnioskodawcy oraz poczucia, że dobra współpraca, skuteczna komunikacja i pozytywna atmosfera w zespole przyczynia się do osiągnięcia lepszych wyników. Zamiarem było również ukształtowanie poczucia przynależności do firmy i identyfikacji pracowników ze Spółką jako z dobrym pracodawcą. Takie działanie bardzo korzystnie wpływa na ograniczenie fluktuacji załogi, i w rezultacie wpływa na zmniejszenie kosztów związanych z naborem nowych pracowników i ich przeszkoleniem i wdrożeniem. W związku z organizacją spotkania (…). Spółka poniosła koszty związanych z jej przygotowaniem, tj.: