Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.292.2021.1.KS
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zysku na rzecz komplementariuszy
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2021 r. (data wpływu 8 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą zysku na rzecz komplementariuszy – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą zysku na rzecz komplementariuszy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką komandytową z siedzibą w Polsce, która w gronie wspólników posiada czterech komplementariuszy, przy czym troje z nich to osoby fizyczne (dalej: „Komplementariusze”), natomiast ostatni (czwarty) komplementariusz to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto, Wnioskodawca posiada jedynego komandytariusza w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Komandytariusz”). Komplementariusze i Komandytariusz będą zwani łącznie „Wspólnikami”. Wszyscy Wspólnicy mają prawo do udziału w zysku Spółki. Komplementariusze to polscy rezydenci podatkowi zobowiązani do rozliczenia podatku dochodowego w Polsce od całości swoich dochodów.
Spółka co do zasady wypłaca zysk wypracowany przez Spółkę za dany rok, po zakończeniu tego roku, na rzecz poszczególnych Wspólników, proporcjonalnie do ich udziału w zysku.
Z uwagi na wejście w życie dnia 1 stycznia 2021 r. przepisów, na podstawie których spółki komandytowe zostały podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”), Wnioskodawca od dnia 1 stycznia 2021 r. został podatnikiem CIT. Wnioskodawca wskazuje, że nie wybrał odroczenia stosowania powyższych przepisów do dnia 30 kwietnia 2021 r. zgodnie z przepisami przejściowymi do nowelizacji m.in. ustawy o CIT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right