Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.208.2021.1.MR

1. Jaką wartość początkową lokalu należy przyjąć wprowadzając go do ewidencji środków trwałych? Czy można przyjąć wartość oszacowaną przez biegłego rzeczoznawcę na dzień wprowadzenia do ewidencji środków trwałych plus udokumentowane nakłady na remont? 2. Czy można zastosować zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym amortyzację z zastosowaniem stawki 10% w stosunku do wyżej opisanego lokalu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 lutego 2021 r. (data wpływu 26 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej lokalu oraz stawki amortyzacji – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

26 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej lokalu oraz stawki amortyzacji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 2002 roku otrzymał od babci w darowiźnie własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego o powierzchni 48,8 m2 na ulicy …. we ….. Wartość tej darowizny była określona w akcie notarialnym na kwotę 50 tysięcy złotych. Babcia wraz z dziadkiem zamieszkiwała w tym lokalu od 11 października 1982 roku, tj. do chwili przejęcia lokalu od spółdzielni mieszkaniowej jako członkowie spółdzielni protokołem zdawczo-odbiorczym. Zgodnie z umową darowizny babcia zamieszkiwała w tym lokalu do chwili śmierci, tj. do czerwca 2020 roku, a Wnioskodawca sprawował nad nią opiekę. Po śmierci babci dokonał generalnego remontu lokalu, który od kilkunastu lat nie był remontowany. Koszt remontu na podstawie posiadanych faktur wyniósł 18.775,82 zł. Przed remontem zlecił wykonanie wyceny tego lokalu przez rzeczoznawcę majątkowego. Operat szacunkowy był sporządzony dla potrzeb negocjacji ceny sprzedaży i określał wartość rynkową lokalu na kwotę 276.400 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00